ZLOĆA OGOVARANJA I KLEVETANJA

Danas, više nego ikada, grijeh klevetanja i ogovaranja hara među ljudima i nanosi velike štete. I danas, više nego ikada, gad ovoga grijeha sramoti mnoga posvećena usta kršćanska.

Kakvo je zlo ogovaranje i klevetanje?

Ogovarati –  bez potrebe kazivati grijehe drugih.

Klevetati – iznositi izmišljene grijehe bližnjega ili njegov grijeh uvećavati.

I jedno i drugo je grijeh protiv pravde. Da je klevetanje grijeh, to svi lako uviđaju, jer je ono ujedno i laž, ali ogovaranja mnogi ne drže grijehom. “Nemojte ogovarati jedan drugoga” – veli nam sv. Jakov. Tko bližnjega ogovara ili kleveće pomoćnik je vraga, koji je otac laži i koji iz zlobe nastoji drugomu nanijeti štetu i zagorčati  mu dane života. Klevetnik i ogovaratelj otima čovjeku ono što mu je najmilije, najbolje i najvrjednije, a to je dobar glas. Što je čovjek bez dobra glasa, bez časti, bez poštenja? Može se reći: ništa. Prezren je, svak mu se uklanja, ne može puno koristiti ni sebi ni drugima. Oduzmeš li kome dobar glas, zaista si mu oduzeo ono što mu je vrednije od svega na svijetu.

Ogovaranje i klevetanje, kao vražji posao, sije među ljude mržnju i neprijateljstva. Koliko je na taj način uništeno obitelji, jer su zli jezici rastavili muža i ženu; koliko li ljudi radi tih zlih jezika živi u mržnji i neprijateljstvu! Sve ovo zlo nose na svojoj duši oni bezdušni ljudi koji se bave vražjim poslom ozloglašivanja!

Jednoga župnika gadno oklevetaše njegovi župljani, pa on od žalosti i muke teško oboli. Vidjevši ga takvoga zlikovci se pokajaše, zamolište župnika za oproštenje i obećaše da će zlo popraviti i uvredu opozvati. Župnik uze ispod glave jastuk pa ime reče da odu na zvonik crkve i da prorežu jastuk i raspu perje. Kad oni to učiniše, reče im župnik: “Skupite sada ono perje opet natrag u jastučnicu!” Župljani odvratiše da je to nemoguće, jer je vjetar raznio perje. A onda će im župnik tužno i ozbiljno: “Eto, tako je isto nemoguće da vi meni povratite oduzetu čast. Kao što je vjetar raznio perje, tako ste i vi svojim brbljanjem raznijeli klevetu na sve strane te sada nije moguće, da kod svih, koji su je čulo, zlo opozovete i vratite meni poštenje.”

Čuvaj se, katoliče, ružnog ogovaranja i klevetanja. Ono donosi sa sobom toliko jada, gorčine, nevolje i štete bližnjemu, a tebi samom najveću nesreću, jer su takvi Bogu mrski.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *