“SINE CRUX, SINE LUX, SINE COMMEDERE DEUS!” – “BEZ KRIŽA, BEZ SVJETLA, BEZ SPOMENA NA BOGA!” (I.)

Humanizam, tolerancija i dijalog tri su suvremene krilatice koje su zamijenile istrošeno i kompromitirano jakobinsko geslo iz vremena Francuske revolucije (14. srpnja 1789.): Liberté, egalité, fraternité!: Sloboda, jednakost, bratstvo!

Nova svjetska religija nazvana je humanizam. Iza ovog pojma stoji New age. Sve se relativizira, potom subjektivizira, racionalno kritizira po samovolji i po potrebi interpretira, da bi se osporila mogućnost “vječne i sigurne objavljene istine” tj. dogme, zanijekao i uništio božanski temelj etičnosti te u ime tolerancije i demokracije izglasovalo što želiš vjerovati, komu se moliti, po kojim načelima živjeti. I to bez Boga na nebesima, bez Crkve na zemlji, bez dimenzije vječnosti i transcendentnosti, po onoj latinskoj: “Sine crux, sine lux, sine commedere Deus”: “Bez križa, bez svjetla, bez spomena na Boga”. Nova svjetska religija koristi “panmitologiju” u kojoj se svi ljudi slažu. Iza te religije u kojoj se svi ljudi slažu stoje mračne sile političke i ekonomske moći, nekoć zvane “Synagoga diaboli”: ”Đavolska sinagoga” i “Anticrkva”, danas najvjerojatnije New age. Arhitekti novoga svjetskog poretka naglašavaju da su “pan-mitologija”, odnosno “pan-religija” od središnje važnosti za 21. stoljeće. Ralph Eppersson u uvodu knjige Nevidljiva ruka – Povijest zavjere, piše: “Ova knjiga stoji na stajalištu da Zavjera postoji, da je ogromnih razmjera, duboko ukorijenjena i izuzetno moćna. Ona djeluje da bi se postigla apsolutna i brutalna vladavina nad cijelim čovječanstvom, a za to ostvarenje svojih ciljeva služi se ratovima, depresijama, inflacijom i revolucijama. Nepromjenjivi cilj zavjere bio je i ostao uništenje svih religija, svih postojećih vlasti i svih tradicionalnih ljudskih institucija i izgrađivanje Novoga svjetskog poretka na stvorenim ruševinama” (str. 9.).

Mogli bismo u nedogled iznositi brojna imena i programe koji su za cilj imali uništenje religije, napose Katoličke crkve. Sjetimo se samo pokliča jakobinaca protiv Crkve u vrijeme Francuske revolucije: “Ecrasez l’infame!”: ”Zgazite bestidnicu!” Prisjetimo se ateističkih ideologija i bezbožnih (fašističko-nacističkih i komunističkih) režima, koji su to u praksi pokušali učiniti, pa sve do Bertranda Russella, vjerodostojnog misionara i apostola tobože humanističkog ateizma, koji je jednom napisao: “Sve religije svijeta u isto su vrijeme pogrešne i štetne.” Kroz ova dva posljednja stoljeća, to jest od Francuske revolucije, na sustavan i često puta brutalan proces sekularizma i laicizma, uz sav orkestar medija koji se pozivaju na “civilno društvo”, “čovjekove slobode”, ”ravnopravnost spolova” to jest ozakonjenje homoseksualnih i lezbijskih brakova, na “humanistički pristup i stav”, uz sve ostalo što s time ide pod ruku, ruši se jedina, prostorno i vremenski univerzalna: globalna Crkva. Stoga se već govori da mi živimo u postkršćanskom vremenu.

Mi smo, dakle, dio dekristijanizirane Europe. Naš naraštaj, htjeli mi to ili ne, neprimjetno usvaja “evanđelje slobodnog mislioca”, nakon sloma “konvencionalnog kršćanstva” (Gabriel Ringlet, L’evangile d’un libre penseur. Dieu serait-il laik?, Paris, 1998.). Možemo i mi čitati po našim tiskovinama i nekim knjigama neke nove slogane i sintagme, u kojima je, doduše, riječ o religiji, vjeri, Crkvi, ali s nekim novim prizvucima koje nadahnjuje “novi moderni duh”. Stoga ćemo često čuti neke krilatice: “Ja imam svoju vjeru”, “Bog da – Crkva ne!”; “Zašto sve mora biti katolički, ima i drugih religija”; “Što će meni popovi propisivati što imam činiti, kako misliti, kada i komu se moliti”; “Samo što dalje od Crkve i svećenika!”; “Ja sam oslobođen od dogmatskog mišljenja”; “Ja sam moderni kršćanin”; “Ja sam suvremeni vjernik”; “U crkvu idem kad je mene volja”; “Molim kad za to osjetim potrebu”; “Civilna religija”, “Karizmatska i institucionalna Crkva”. Iz nabrojenog se da zaključiti da je u trendu individualizacija vjere i otpor institucionalnom obliku religije. Pritom nailazimo na novovjeka ezoterijska učenja iz kojih niču sljedbe koje u biti stvaraju podlogu za neku nepostojeću i neuhvatljivu “pan-religiju” i “pan-mitologiju”, “civilnu religiju humanizma” i panteizam Rimskog carstva. Zagovaratelji nove religije globalizma i arhitekti Novoga svjetskog poretka stalno naglašavaju da se treba odreći konzervatizma i praznovjerja, a u isto vrijeme, po njihovim projektima niču diljem kulturnog svijeta (to možemo zamijetiti i u maloj Hrvatskoj koja je zahvalivši Crkvi sačuvala svoju samobitnost i identitet) nove sekte i religije, novi kultovi, religijska učenja, proroci, vračevi, iscjelitelji, ezoterijske grupe.

Fra Ivan Jukić

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *