OBREDI VELIKOG PETKA – PETAK MUKE GOSPODNJE

Danas, s početkom u 18,00  naša župna zajednica je započela obrede Velikog petka. Pratili smo Krista na njegovu putu poniženja, trpljenja, patnje i smrti. Pokora, post, žalost i ozbiljnost dali su pečat ovome danu. Danas nismo slavili euharistiju, već smo razmišljali o Kristovoj smrti puni žalosti i skrušenosti. Obrede Velikog petka predvodio je župnik don Jozo. U pratnji devetorice ministranata u tihoj procesiji ušli smo u crkvu i započeli obrede poklonom pred ogoljenim oltarom. Nakon zborne molitve i čitanja biblijskih tekstova slušali smo izvještaj o muci Isusa Krista kako ju je zapisao evanđelist Ivan. U kratkoj homiliji župnik naglasio važnost prihvaćanja životnog križa. Svi koji su ga prihvatili i uzljubili osjetili su slast života i po njemu smo najsličniji Kristu. U sveopćoj molitvi, zajedno s čitavom Crkvom, molili smo se za sve potrebe svijeta i Crkve, osobito za one koji svojim trpljenjem nastavljaju Isusovu muku i za one koji još ne poznaju neizrecivu Božju ljubav, koju nam je Otac posvjedočio u svome Sinu koji je došao svojom smrću i uskrsnućem spasiti čitav svijet.

011008Nakon službe riječi uslijedio je obred klanjanja križu. Žipnik je uz trostruki poklik ‘Evo drva Križa, na kom je visio Spas svijeta’ razotkrivao i pokazivao križ, sredstvo Kristova mučenja i smrti. Uz poklon križu, zahvalili smo Kristu za njegovu neizmjernu ljubav prema nama.

Bogoslužje Velikog petka završili smo pričešću.

005014012017Nakon župnikove molitve nad narodom župljani su u tišini

020napuštali crkvu.022007
013
021

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *