KULTURA ODIJEVANJA

Odjećom izražavamo svoje stavove, a i svoj dobar ukus. Različito se oblačimo kad idemo na sprovod, vjenčanje ili na izlet. Na žalost, danas se gubi taj osjećaj pa je moguće vidjeti ne samo mladež, nego i odrasle ljude koji se više ne znaju prikladno odjenuti. Na sprovodima se može posebno često vidjeti ljude (pa čak i starijih godina) koji su obučeni kao da su krenuli na izlet ili trening (izlizane rifle, patike, trenirke i sl.) što odražava nepoštivanje pokojnika, a na vjenčanjima se opet vidi toliko polugolih (posebno ženskih) osoba da to ponekad ozbiljno graniči sa dobrim ukusom. Dolazak u crkvu zahtijeva od nas da se odjenemo prikladno tj. pristojno. Neka odjeća može biti moderna i može nam lijepo stajati, možemo se u njoj ugodno osjećati, ali to još uvijek ne znači da je prikladna za crkvu. Veoma je neprikladno doći u crkvu «bez rukava», (polu)golih leđa ili prsa, prekratke suknje ili kratkih hlača. To je odjeća za izlazak u društvo, za neke «svjetovne» prigode, za trenutke odmora ili rekreacije, ali nikako ne za boravak u crkvi. Znam da je pojedince danas nemoguće «izvući» iz rifli, patika ili trenirke, pa ako to već nije moguće, barem ne budimo (polu)goli kad dolazimo u crkvu. Nije nužno da svi budemo u kravatama i odijelima, ali mi se čini da bismo svi zajedno morali jedni drugima biti upozorenje i poticaj da i svojim odijevanjem iskažemo štovanje Bogu. Ne zaboravimo da crkva nije modna revija. Naravno da je pozitivno željeti lijepo izgledati, ali to nas ne oslobađa obaveze da budemo diskretniji u odijevanju kad dolazimo u crkvu. Ljepota se može pokazati i bez neukusnog odijevanja.

Izvor: Župa Srca Isusova – Vinkovci