KAŠČE: SV. ANTUN, OPAT – 17. 1.

Mještani Kašča proslavit će nebeskog zaštitnika svoje grobljanske kapelice, sv. Antuna, u nedjelju,  17. siječnja svetom misom u 11,00. Župnik i mještani Kašča pozivaju sve koji mogu da učine „malo hodočašće“ u ovu, u našoj Biskupiji, jedinoj crkvi ili kapelici posvećenoj ovom svecu.

svetiantepustinjak_2

Sveti Antun opat rođen je u Komi (Egipat) oko 250.g. u bogatoj i uglednoj obitelji. Nakon smrti roditelja rasprodao je sve nasljedstvo i podijelio siromasima. Odlazi živjeti u Libijsku pustinju sa željom da se više poveže s Bogom. Živio je u špilji, gojio stoku i obrađivao mali vrt. Tamo ostaje 20 godina. Zatim odlazi u Aleksandriju da brani kršćane pred Maksimilijanovim progonom. Zbog njegova pustinjačkog i svetačkog ugleda nitko ga se nije usudio dirati. U pustinju se vraća 311. g., ali s brojnom mladeži koja je željela da im bude duhovni vođa i da dijele život s njim. Uskoro ih je bilo na tisuće i tako je nastao prvi samostan.                                                                                                         Sv. Antun umire 356. g. u dobi od 105 godina. Narod ga štuje kao zaštitnika domaćih životinja, a posebno svinja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *