CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

      SV. MISE KROZ  TJEDAN

Župna crkva: 7,30

– Ponedjeljak, 30. ožujka:

– Vinko Bebek za + Filipa Bebeka.

– Utorak, 31. ožujka:

– Zorica Bebek s obit. za + Slobodana.

Dole: 9,30

– Nedjelja, 29. ožujka:

– Mila Tolj za + majku Katu i ost. ++.

Kašče: 14,30

– Nedjelja, 29. ožujka:

– Danica Primorac za + Mirka.

– Nedjelja, 5. travnja:

– Ratko Tolj za svoje ++.

SVETE MISE SLJEDEĆE NEDJELJE

Dole: 9,30 – Župna crkva: 11,00 – Kašče: 14,30                                                                                                                                                          

ČIŠĆENJE CRKVE

Obit. Ruže Džajić, Veselka Bebeka i Mile Džajića.

Iskreno se zahvaljujem svima koji svoju obvezu čišćenja savjesno izvršavaju.

NAŠI POKOJNICI

U prošlom tjednu:

– 25. ožujka preminula je NEVENKA ČULJAK iz Vojnića. Pokopan je 26. 3.  na groblju Sv. Ivana Kr. u Vojnićima.

– 27. ožujka preminuo je BLAŽ MUCIĆ iz Vojnića. Sprovod je danas u 16,00 na groblju Gračine u Vojnićima.

Pokoj vječni, daruj im, Gospodine.

Vazmeno trodnevlje u župnoj crkvi

V. četvrtak: u 19,00: Misa večere Gospodnje

V. petak: u 19,00: obredi Velikog petka

V. subota: u 20,00: Vazmeno bdjenje

        Vazmeno trodnevlje

Vazmeno trodnevlje uvodi nas u samo središte kršćanskih tajni  koje su se dogodile Isusu Kristu. To posebno Trodnevlje predstavlja izrazitu zgusnutost i  najvažniji sadržaj čitave liturgijske godine.

Vazmeno trodnevlje čine:
Veliki četvrtak – Večera Gospodnja
Veliki petak – Muka Kristova
Velika subota – Vazmeno bdijenje

VELIKI ČETVRTAK (Večera Gospodnja)

Veliki četvrtak  – Misa Večere Gospodnje – uspostava Euharistije, podsjeća na riječi koje Spasitelj izgovara: «Uzmite i jedite, ovo je tijelo moje koje će se za vas predati, pijte svi iz ovoga kaleža, jer je to krv moja novoga zavjeta, koja će se za vas i za mnoge proliti na oproštenje grijeha. To činite meni na spomen.»

Od toga časa, Isus je na tisuće, milijune oltara nazočan u Presvetom  Sakramentu. Primimo posebno danas pobožno svetu Pričest i nastojmo to činiti na svakoj svetoj misi, jer nam  je Spasitelj obećao: «Tko jede moje tijelo i pije moju krv, ima život vječni, a ja ću ga uskrisiti na  posljednji dan!»

VELIKI PETAK (MUKA KRISTOVA)

Pozvani smo tu večer na sv. Pričest s euharistijskim kruhom posvećenim jučer na misi Večere Gospodnje. Slušamo i razmišljamo o Muci Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu.  Ivan je bio jedini učenika koji je ostao uz Krista na Kalvariji. On nam otkriva detalje križnoga puta u četrnaest podnaslova o Kristovoj Muci. Ivan ga promatra očima vjere i za njega je Isus Kralj. Vječni Božji Sin.

Sve što je Isus pretrpio u svojoj muci, sve do smrti na  križu, a sve iz ljubavi za nas grješne ljude, ostat će nam tajna nad tajnama…Što sve nije pretrpio: boli, patnje duše i tijela, prezire i pogrde, poniženja svake vrste, od ljudi, od Židova i pogana pa čak i svojih učenika (Juda i Petar).

VELIKA SUBOTA (Vazmeno bdijenje)

Sastoji se od četiri dijela:

SLUŽBA SVJETLA – Zajednica se okuplja oko uskrsne svijeće, koja je simbol Krista svjetla svijeta. Vjernici nakratko pale svoje svijeće sa uskrsne svijeće.

SLUŽBA RIJEČI – Razmatraju se divna djela Gospodinova, kroz sedam čitanja iz Starog zavjeta, poslanice i čitanja Evanđelja.
KRSNA SLUŽBA – Mole se Litanije – Obavlja se blagoslov krsne vode – Pale se svijeće i obavlja obnova krsnih obećanja

EUHARISTIJSKA SLUŽBA – Sveta pričest i blagoslov jela. Euharistijska služba je vrhunac toga dana – bdijenja – gdje se očituje da s Kristom – iz smrti prelazimo u život. ALELUJA!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *