SVETA MISA I BLAGOSLOV POLJA NA GROBLJU GRAČINA

U župi Šipovača-Vojnići postoji jedan značajan srednjovjekovni lokalitet zvan Gračina/Gračine. U istoimenome mjesnom groblju nalazi se grobište biliga (stećaka) iz 14.-15. st. Groblje se nalazi na maloj glavici, na kojoj su integrirani stari grobovi s novima, osim jednoga biliga izvan groblja.

Evidentirano je 12 biliga u obliku ploča (11) i škrinja (1) čije su dimenzije impozantne – najčešće 270 x 220 x30 cm. Svi su dobro oklesani i izbrušeni, i što je rijetkost među grobištima srednjovjekovnih biliga – gotovo svi (11 primjeraka) su ukrašeni. Glavni uresi su križevi, štitovi, mačevi, rozete, bordure i vitice.  Pod vojnićkim bilizima ukopavala se srednjovjekovna vlaška elita roda Vojnića, koja je nosila oružje i imala novac i moć.

Kao i svih dosadašnjih godina, u nedjelju poslije blagdana sv. Marka, sveta misa i blagoslov polja u župi Šipovača-Vojnići, slavi se na groblju Gračina. Tako je bilo i ove godine.  Svetu misu i blagoslov polja slavio je župnik don Jozo Čirko uz sudjelovanje mnogih domaćih i odseljenih Vojnićana i njihovih prijatelja. “Desna ruka” današnjega slavlju župniku  bili su Franjo Čuljak i Ante Čuljak Šarić.

Categories Vijesti | Tags: | Posted on 28 travnja, 2013

Social Networks: RSS Facebook Twitter Google del.icio.us Stumble Upon Digg Reddit

Komentiraj

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856