3. NEDJELJA KROZ GODINU

SV. MISE KROZ  TJEDAN

Župna crkva: 7,30

– Ponedjeljak, 28. siječnja:

– Obit. za + Anicu Grbavac.

– Utorak, 29. siječnja:

– Mladen Čuljak Marić za + djeda i baku: Blaža i Slavku Brkić.

– Srijeda, 30. siječnja:

– Obit. za + Ljubu Živkušića.

– Četvrtak, 31. siječnja:

– Mirko Ćutuk za + rod. Matu i Ivu i ost. ++.

– Petak, 1. veljače:

– Obitelj za + Roberta Grbavca.

Dole: 9,30

– Nedjelja, 27. siječnja:

– Gordana Tolj za + sup. Ivana.

– Nedjelja, 3. veljače:

– Na nakanu.

Kašče: 14,30

– Nedjelja, 3. veljače:

– Nikša Filipović za + Ivana i Milana Filipovića.

SVETE MISE SLJEDEĆE NEDJELJE

Dole: 9,30 – Župna crkva: 11,00 – Kašče: 14,30

ČIŠĆENJE CRKVE

Obit. Mile, Jerke i Ranke Leke.

BLAGDAN PRIKAZANJA GOSPODINOVA – SVIJEĆNICA

U subotu, 2. veljače proslavit ćemo blagdan Svijećnice – Prikazanja Gospodinova svetom misom i blagoslovom svijeća u 17,00.

Na ovu svetu misu pozivam da dođu svi naši đaci, da umjesto župnog vjeronauka u petak i subotu,  proslavimo blagdan Svijećnice.

Četrdeset dana nakon Božića, 2. veljače, Crkva slavi blagdan Prikazanja Gospodnjeg – Svijećnicu. Prema evanđeoskom izvještaju (Lk 2,22-40) Josip, Marija i Isus pojavljuju se u hramu da ispoštuju dva propisa Zakona.

Prvi nalaže da se žena koja je rodila muško dijete 40 dana ima smatrati nečistom (80 dana nakon rođenja ženskoga djeteta), a 40. je dan trebala u hramu prikazati žrtvu za svoje očišćenje. Drugi propis nalaže da se svako muško prvorođenče ima otkupiti za 5 hramskih šekela. Bog je, naime, u pashalnoj noći u Egiptu poštedio izraelske prvorođence, tako da oni izravno njemu pripadaju: životinja stoga treba biti žrtvovana, a sin prvorođenac otkupljen. To je trebao učiniti otac djeteta tako da rečenu svotu isplati bilo kojem svećeniku u Izraelu.

Blagdan Prikazanje Gospodinovo nosi i naziv Svijećnica, a vezuje se uz riječi Šimuna starca po kojemu je Isus Svjetlo na prosvjetljenje naroda. Zato slavlje ovog blagdana predviđa i blagoslov svijeća na početku sv. Mise.

Categories Vijesti | Tags: | Posted on siječanj 26, 2019